Maserati GranTurismo Convertible

موتور ، سیستم انتقال ، شاسی ، سیستم تعلیق و تجهیزات الکترونیکی مازراتی گرنكابريو،:


موتور

موتور مازراتی گرنكابريو، یک موتور 8 سیلندر 4691 سی سی V90 می باشد که قادر به تولید 440 اسب نیرو با دور موتور 7000 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور 490 نیوتن متر با دور موتور 4750 دور در دقیقه است. این واحد نیروی خودرو از فن آوری پیشرفته ای که ویژه تمام موتورهای مازراتی می باشد، برخوردار است. این مقوله هم امکان تحقق مقادیر نیروی اعلام شده را فراهم می آورد و هم تعویض دنده آسان و بی صدائی موتور را تضمین می کند. زمان بندی موتور بوسیله 2 میل بادامک بالا سری در هر طرف و چهار سوپاپ در هر سیلندر که توسط شیرهای هیدرولیک کنترل می شوند، تحقق می یابد. میل بادامک های بالا سری واقع در سمت مکش بوسیله یک واریاتور کم فشار با فاز مستمر کنترل می شوند و این یک راهکار فنی است که همراه با بهینه سازی محفظه احتراق، امکان ایجاد 82% گشتاور بیشینه را از دور موتور 2500 دور در دقیقه حتی با دنده های بالا فراهم می سازد.

گيربكس

مازراتی گرنكابريو، از یک گيربكس اتوماتیک 6 سرعته ZF با یک مبدل گشتاور هیدرولیک برخوردار می باشد که امکان تعویض دنده روان و آسان و حفظ ویژگی های موتور اسپرت V8 را فراهم می سازد. گيربكس دارای چهار حالت در چهار کنترل با قابلیت انطباق خود بخودی می باشد که نوع تعویض دنده را با سبک رانندگی و شرایط جاده منطبق می سازد. در حالت دستی، تعویض دنده بوسیله راننده بصورت متوالی و با استفاده از پدالهاي روی فرمان یا اهرم دنده انجام می گیرد.

اگزوز

صداي موتور بوسیله اگزوز شیپوری که توسط سوپاپ های میان بر کنترل می شوند تقویت می گردد. چنانچه خودرو در حال حرکت و موتور روی دور 3000 باشد، وارد آوردن فشار بر دکمه Sport باعث باز شدن سوپاپ های پنوماتیک خواهد شد. این بدان معناست که می توان از حداکثر توانائی های موتور استفاده کرد و این در حالی است که موتور نیز صدای غرش جالبی ایجاد می کند.

شاسی

توزیع وزن گرنکابریو اندکی به سمت عقب گرایش داشته و در شرایطی که سقف برداشته شده است ، 49% وزن آن به سمت جلو و 51% آن به سمت عقب اختصاص می باشد و در شرایطی که سقف در جای خود قرار گیرد، 48% درصد وزن مربوط به جلو و 52 % آن مربوط به عقب خواهد بود. شاسی جدید خودرو که وزن آنرا تحمل می کند، از آمیزه ای از مواد گوناگون تشکیل شده است که در انتخاب آنها ، پائین نگهداشتن وزن خودرو همواره مد نظر بوده است. قاب شاسی جدا از جنس پايه سپر جلو و کاپوت که آلومینیومی هستند، از فولاد سخت کاری شده خاصی ساخته شده و درب صندوق عقب از نوعی پلاستیک فرآوری شده با حرارت ساخته شده که در تهیه آن از فن آوری ترکیبي ورقه ای در قالب ریزی استفاده می شود. شاسی بگونه ای طراحی شده که حتی بدون سقف نیز حداکثر سختی و استحکام را ایجاد کند. نتیجه این نکته آن است که گرنکابریو بتواند همان امتیازات و امکاناتی را که یک خودرو مسقف با کیفیت بالا ارائه می دهد، در موقع رانندگی برای شما ایجاد کند.

سیستم تعلیق

مازراتی گرنکابریو، بعنوان یک استاندارد، از سیستم تعلیق Skyhook با کنترل الکترونیکی برخوردار می باشد. این سیستم دارای ضربه گیرهائی با یدنه آلومینیومی می باشد که بصورت مداوم ضربات و صدا را تعدیل می کنند. این راهکار به معنای آن است که این سیستم بطور آني نسبت به نحوه رانندگی و وضعیت جاده واکنش نشان می دهد تا بیشترین میزان راحتی را در داخل خودرو ایجاد نماید. سیستم Skyhook با استفاده از سنسورهای شتابی عمل می کند که حرکات وارده به تمام چرخها و بدنه را تشخیص می دهند . یک واحد کنترل نیز، داده های دریافتی از سنسورها را پردازش کرده و نحوه رانندگی و سطح جاده را تجزیه و تحلیل می کند و از طریق سوپاپ هائی که به نسبت ضربه گیرها در خودرو مستقر شده اند، آنها را بصورت فوری تنظیم و تعدیل می نماید.

سیستم الکترونیکی

عملکرد دینامیک و فعال این خودرو بصورت مداوم توسط برنامه مديريت پايداري مازراتی (MSP) کنترل و بهینه سازی می شود. MSP حتی نوع لغزشی را با کاهش گشتاور ، تبدیل و تصحیح می نماید. این سیستم که با ABS و EBD (توزيع الكترونيكي ترمز) عمل می کند، از قفل شدن چرخها در موقع ترمز گرفتن جلو گیری کرده و ترمز گیری را بین محورهای جلو و عقب توزیع می نماید و در رانندگی در سسح کم اصطکاک بهنگام شتاب گرفتن و بالا رفتن از یک سطح شیبدار، از تابیدن چرخها بدور خود جلو گیری می کند( -كنترل كشش ASR و MSP كنترل گشتاور موتور) .

سقف

سقف برزنتی مازراتي گرنکابریو گزینه ای بود که هم جنبه فنی داشت و هم مزایای زیبائی شناختی به بار آورد. راهکار استفاده از سقف نرم به معنای ایجاد مرکز ثقل پائین تر می باشد زیرا قسمت قاعده خودرو سنگین تر است این موضوع باعث افزايش توان عملکرد دینامیک خودرو می شود. سقف فقط 65 کیلو گرم وزن دارد و جنس آن و مکانیسم مدت کارآئی و نحوه استقرار آن همگی از استاندارد بالائی برخوردار می باشند و گرنكابریو، در صورتی که حداکثر با سرعت 30 کیلو متر در ساعت حرکت کند، ظرف 28 ثانیه از یک کوپه با شکوه به یک کروکی تبدیل می گردد.