Maserati GranTurismo Convertible Sport

تکنولوژی گرنکابریو اسپرت


موتور

واحد نیروی گرنکابریو اسپرت بدلیل انجام برخی اصلاحات که بمنظور بهینه سازی انجام گرفته است، 450 اسب نیرو تولید می کند. در طراحی این موتور از فنون ابتکاری جهت کاهش اصطکاک استفده شد.از جمله این اقدامات، بکارگیری روکش الماس گونه (DLC) برای شیرها و لوب های میل بادامک می باشد. سیستم روغن کاری حوضچه ئی که منطبق به طراحی روز جدید مازراتی می باشد که سیستم جابجائی سیالات را در تشتک بهبود بخشیده و شرایطی در ایجاد می کند که تعداد پمپ های مورد نیاز جهت روغن کاهش یابد. این بدان معنا می باشد که موتور اکنون بسیار کم صدا تر بوده و ضمن کاهش مصرف و مواد منتشره اگزور، عملکرد آن نیز بهبود یافته است و این یکی از اهداف اصلی مهندسین تکنسین های مازراتی می باشد.
موتور 4/7 لیتری V8 نیروئی بمیزان 450 اسب بخار را با در دور موتور 7000 دور در دقيقه تولید می کند و حداکثر گشتاور آن در سرعت 4750 دور در دقیقه، 510 نیوتن متر است. این ارقام نشاندهنده ویژگی های اسپرتي در گرنکابریو اسپرت است. با وجود این، در جاده است که می توان شاهد تعویض دنده راحت، واکنش فوری گاز، گشتاور مطلوب و تعادل کامل بین راحتی و عملکرد خودرو بود. در این شرایط صدای موتور ملایم و حلقی می باشد و بسته به باز یا بسته بودن سوپاپ های بای پاس اگزوز فرق می کند. راننده نیز جهت یک رانندگی مطلوب و دلچسب کارخود را با این صدا هماهنگ می کند.

سیستم تعلیق

سیستم تعلیق Skyhook طبق استاندارد مربوطه در این خودرو نصب شده و دارای ضربه گیرهای آلومینیومی می باشد که بطور مداوم حرکت را تعدیل و تنظیم می کند.
Skyhook به وسیله یک واحد کنترل، هدایت و کنترل می شود که داده های موثر را از سنسور های شتاب چرخها و شاسی دریافت می دارد. این سیستم داده ها را پردازش نموده و سبک رانندگی و شرایط جاده را تجزیه و تحلیل می کند. با توجه به وجود سوپاپ های نصب شده بر روی هر کدام از ضربه گیرها، این واحد بطور مداوم ضربه گیری را تنظیم و کنترل می کند تا راحتی و آسایش مطلوب را در داخل خودرو ایجاد نماید. دکمه sport را می توان بر روی داشبورد گرنکابریو اسپرت مشاهده کرد و با فشار دادن آن حالت مخصوص که ویژه این مدل می باشد، فعال می گردد. بدین ترتیب، خودرو از نظر ویژگی دچار تحول شده و سیستم حالت اسپرت تری یافته و اصطکاک بیشتر و جابجائی سریع تری صورت می گیرد.


ترمز

وجود ترمز نیرومند برای خودروی گرنکابریو اسپرت یک ضرورت بشمار می آید. دیسک های چهارگانه آن بصورتی شیار دار شده و روزنه های تهویه در آنها تعبیه شده است که با یک رانندگی پویاتر مطابقت داشته باشند. ترمزها در هنگام بارندگی واقعاً خود را نشان می دهند و قاصله ترمز را به میزان قابل توجهی کاهش می بخشند.

گيربكس

گيربكس در پنج حالت عمل می کند اتو نرمال، اتو اسپرت، نرمال دستی، اسپرت دستی و وضعيت یخ (ICE). سیستم تعویض دنده mc auto shift در حالت اتو اسپرت وارد عمل می شود و به خودرو این توانائی را می دهد که ظرف 5/2 ثانیه از صفر به 100 کیلو متر سرعت برسد. تمام اطلاعات گیربکس به مرکز پانل درجه ها و سیستم های نمایش اطلاعات خودرو منتقل می گردد و می توان آنرا با استفاده از پدالهاي تعويض دده كه پشت فرمان قرار دارد بصورت دستی کنترل کرد. این پدال ها اندکی كشيده تر ساخته شده تا تعویض دنده آسانتر شود.

برنامه جدید مديريت پايداري مازراتی MSP که برای گرنکابریو اسپرت تنظیم شده است، باعث می شود راننده با امنیت بیشتری از توانائی هائی خود استفاده نماید. با وجود این، محدوده های ایمنی نیز در نظر گرفته شده اند.