فن آوری مازراتی گرنتوریزمو اس


موتور، گیربکس، شاسی و سیستم تعلیق گرنتوریزمو اس مازراتی

موتور

مازراتی گرنتوریزمو اس از یک موتور هشت سیلندر 4691 سی سی V90 برخوردار است که با دور موتور 7000 دور در دقیقه 450 اسب نیرو تولید می کند و با دور موتور 4750 دور در دقیقه حداکثر گشتاوری بمیزان 510 نیوتن متر ایجاد می نماید. زمان بندی آن بوسیله دو میل بادامک بالاسری در هر طرف و چهار سوپاپ در هر سیلندر که توسط شیرهای هیدرولیک کنترل می شوند، اجرا می گردد. میل بادامک های سمت مکش موتور توسط یک دستگاه متناسب کننده کم فشار با مدتهای فعال شدگی کمتر از 0/15 ثانیه کنترل می شوند. -    نهایت قدرت موتور 7/4 لیتری V8 با دور موتور 7500 دور در دقیقه ایجاد می شود اما در شرایط تحرک بیشتر می توان آنرا تا 7.600 دور نیز رسانید. سیستم قدرت این خودرو یکی از موتورهای دارای سیستم روغن کاری حوضچه تر مازراتی می باشد.


اگزوز

صدای عمیق موتور ناشی از وجود اگزوز اسپرت آن می باشد. با وجود این صدای موتور هرگز باعث اختلاف در آسایش سرنشینان داخل اتاق خودرو نمی شود. سیستم اگزوز متشکل از دو اگزوز استیل، هر کدام برای یک طرف تنه سیلندر می باشد که یک صداگیر مرکزی دارند. شیرهای پنوماتیک نزدیک به صداگیرهای عقب قرار گرفته و از نظر الکترونیکی بوسیله کامپیوتر موتور کنترل می شوند. راننده با فشردن دکمه Sport در کنسول وسط می تواند آنها را کنترل نماید. سیستم اگزوز جدید به دلیل شکل خاص قسمت خروجی اگزوز که در برگیرنده در یک قاب بیضوی گروهی با همدیگر یکی می شوند، با سایر خودروها متفاوت هستند.


گیربکس

از نظر فنی، گیربکس الکتریکی مازراتی گرنتوریزمو اس دارای شش نوع سرعت ( به علاوه دنده عقب )، کلاچ دو دیسکی، با یک همزمان کننده سه مخروطی بر روی دنده های یک و دو و یک همزمان کننده در مخروطی بر روی سایر دنده ها می باشد.

کلاچ دیسکی دو قلوی این خودرو حاصل تجربه رقابت ها و مسابقات می باشد و برای خودروهای اسپرت مناسب است. اندازه کوچک گروه کلاچ ها ( 215 میلی متر) و قطر کوچک فلای ویل ( 240 میلی متر) باعث کاهش وزن این سیستم می شود. این باعث کاهش اینرسی موتور در مقایسه با سیستم های تک دیسکی می شود. این سیستم همچنین امکان رسیدن به دور بالا را به آسانی فراهم ساخته و واکنش دنده ها را سریع تر می سازد و در نتیجه دنده سریع تر تعویض می شود .

سیستم دنده الکتریکی را می توان به دو طریق دستی و اتوماتیک بکار گرفت: حالت دستی برای کسانی است که رانندگی اسپرت و چالش بیشتر را دوست دارند و سیستم اتوماتیک برای رانندگانی می باشد که خواهان رانندگی با آرامش بیشتر هستند. در این حالت سیستم هم تعویض دنده و هم دنده عقب را تعیین می کند.


دنده MC

گیربکس MC.Shift بزرگترین ابتکار در مورد سیستم های برقی گرنتوریزمو اس می باشد. این سیستم یک نرم افزار مدیریت و اجزا می باشد که امکان تعویض دنده با فواصل زمانی بسیار اندک را فراهم می آورد.

در گرنتوریزمو اس مازراتی، تعویض دنده تا حدودی با تداخل حاشیه ای همراه است و درگیر کردن و آزاد کردن دنده قبل از باز و بسته شدن کلاچ اتفاق می افتد. این بدان معنا می باشد که تویض دنده، از زمان برداشتن پا از گاز به 100 میلی ثانیه کاهش می یابد حال آنکه خود تعویض دنده در 40 میلی ثانیه اتفاق می افتد.

تعویض دنده سریع MC فقط در مواردی امکان دارد که دنده به یک دنده بالاتر تعویض می شود و در حالت اسپرت دستی Manual Sport کامپیوتر گیربکس تشخیص می دهد که پارامترهای مربوطه به دمای موتور و گیربکس ایجاد شده اند، تعویض سریع در بالاتر از 5500 دور در شرایطی که پدال گاز 80% باز می باشد، صورت می گیرد. زمانی که این پارامترها ایجاد شدند، سیستم تعویض سریع دنده را امکان پذیر ساخته و چراغ Mc-s که روی پانل درجه ها قرار دارد، این را به راننده اطلاع می دهد.


سیستم اسکای هوک

سیستم تعلیق Skyhook با کنترل الکترونیکی بطور استاندارد در خودروهای ما وجود دارد. این سیستم از صدا گیریها و ضربه گیرهائی با بدنه آلومینیومی استفاده می کند که برای تامین رانندگی بهتر، بطور مداوم ضربه گیری و صدا گیری را تعدیل و تنظیم می کنند. با وجود این، سیستم مذکور هیچگونه خدشه ای بر عملکرد یا حالت اسپرت خودرو وارد نمی سازد.

سیستم Skyhook با استفاده از سنسورها، حرکت در کلیه چرخهای چهارگانه و بدنه را تشخیص داده، عمل می کند. یک واحد کنترل، داده هائی را که از سنسورها دریافت می دارد، مورد پردازش قرار می دهد، سبک رانندگی و وضعیت سطح جاده را تجزیه و تحلیل می کند و بلافاصله از طریق سوپاپ هائی که به تناسب نصب شده اند، صداگیرها و ضربه گیرها را تنظیم می کند. با وجود این، از آنجا که اطلاعات سنسورها در مورد Skyhook و سیستم تعلیق به نقطه مشترکی هدایت می گردد، مهندسین مازراتی هر دو سیستم را با یکدیگر تلفیق کرده اند. بنابر این گرنتوریزمو اس می تواند تنظیم های سیستم تلفیق را چنان انجام دهد که راننده در طی تعویض دنده حرکات را حتی از طریق شاسی نیز کمتر حس می کند.
انتخاب سیستم تنظیم Sport به حرکت مستحکم تر، تابیدگی کمتر، انتقال بار منظم تر، چالاکی بیشتر و ثبات بالاتر منجر گردیده و عملکرد خودرو را در حد حیرت انگیزی ارتقاء می بخشد. کامیپوتر مخصوص خودرو نیز تعویض دنده را 40% کاهش داده و Skyhook از کنترل حرکت به سمت تنظیم ( کنترل بدنه) تمایل یافته و در نتیجه رانندگی با گرنتوریزمو اس اتوماتیک آسانتر شده و گیرش آن نیز افزایش می یابد. در مجموع، این دو سیستم با یکدیگر تلفیق شده و تعویض دنده دقیق تر می شود.